Трамп освојувајќи го сенатот покажа дека сеуште е најмоќен во Америка

Loading...

Според првичните резултати од изборите за Конгресот на САД, демократите го освоија мнозинството во Претставничкиот дом, додека републиканците го спасија мнозинство во Сенатот.

Медиумите известуваат дека републиканците ја презедоа контролата врз Сенатот, освојувајќи го клучното мнозинство во Индијана, Тексас и Северна Дакота.

Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече конгресните избори на половина од својот мандат “неверојатен успех”.

Трамп им се заблагодари на гласачите на неговиот профил на Твитер и ги нарече изборите “неверојатен успех”.

Овогодинешните избори се одликуваја со голем одззив на гласачите, долги редови и дефекти во избирачките машини.

Како што е цитирано од страна на американските медиуми,  овој пат повеќе од 39 милиони Американци гласаа рано, по пошта или лично, кршење на рекордот во 37 држави, а на избирачите се најмногу заинтересирани за прашања поврзани со здравствената заштита и имиграцијата.

Демократската опозиција се надева дека ќе ја преземе контролата врз републиканците во домовите на Конгресот. Ако се случи ова, демократите ќе можат да ги блокираат повеќето законодавни иницијативи на администрацијата на Трамп и да извршат притисок врз Белата куќа. На изборите се гласаше  за сите 435 седишта во Конгресот, 35 од 100 места во Сенатот и 36 гувернери од 50 држави.

loading...
You might also like