Ципрас, Борисов и Вучиќ официјално ја поднесоа кандидатурата за домаќини на Европски куп, Македонија ја нема никаде

Loading...

Заедничка кандидатура за домаќини на “Еропскиот куп“ 2028 и за „Мундијалот“ 2030 година е поднесат Грција, Србија, Романија и Бугарија,биола договорена на четиристраната средба на премиерите на овие земји во Белград.

„Разговаравме за заедничката кандидатура на нашите четири земји за домаќин на Европскиот куп во 2028 или Светското првенство од 2030 година. Нивната организација ќе биде од големо симболичко значење, истакнувајќи го Балканот како позитивен пример во Европа“, изјави грчкиот премиер Алксис Ципрас, пренесуваат грчки медиуми.

loading...
You might also like