Неворојатно! Сите го имаме дома, Со овој напиток за само еден час ќе се чувствувате прекрасно

Loading...

Ѓумбирот зазема специјално место во многу кујни поради специфичната арома и остриот, пикантно лут вкус кој го издвојува од останатите зачини, но исто така и заради неговите лековити својства. Илјадници години тој се користел како зачин и лек, па до денес луѓето го користат неговото моќно дејство, а познато е дека ги уништува ќелиите на ракот и помага при губење на вишокот килограми.

Ефектот ќе го забележите за само еден саат по конумирањето, а еве како да си приготвите здрав напиток со кој ќе си помогнете да ги намалите килограмите после празниците.

Овој напиток помага и за намалување на отоци, менструални болки и елиминира вртоглавици и мачнини

Состојки:

-нане

-мало парче ѓумбир

-малку цимет

– вода

– лимон

Припрема

Ставете ја водата да зоврие, а потоа додадете го ѓумбирот и нането. Нека врие 15 минути а потоа тргнете го од оган и оставете да се олади.

Додаете го лимонот и циметот и пијте по една чаша дневно.

Запомнете лимонот не се става во топла вода за да не го загуби своето лековито дејство.

Извор: Пресс 24

Loading...
You might also like