Американците попиздеа и побараа од Путин да не ги крева златото и нафтата од Венецуела

Loading...

“Ова злато не му припаѓа на Чаликосто Ортега (на чело на банката) туку на венецуелскиот народ”, се вели во публикацијата.

Претходно, режимот на Мадуро се обиде да се повлече од Британската централна банка дел од златната резерва што се чува  таму, но банката одби да го задоволи барањето.

Висок претставник на американската администрација во Вашингтон  ја предупреди Русија и другите земји да не ги земаат  златото и нафтата на Венецуела.

Тој го предупредил и Николас Мадуро дека е недозволиво да се обидува да заплашува опозицијата , и  посочил дека ваквите активности ќе имаат последици, пренесе агенцијата “Ројтерс”.

loading...
You might also like