5 години затвор за Мијалков и 15 за Тачи за местење избори?

Loading...

По една година од судската постапка за изборните нерегуларности во 2013 година, денеска ќе биде изречена пресудата за обвинетите Сашо Мијалков, Мендух Тачи, Бедредин Ибраими, Влатко Сајкоски, Сашо Срцев и Анета Стефанова, пренесе Радио Слободна Европа.

На Мијалков му се заканува казна затвор од една до 5 години.

На лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој е заедно со Мијалков, е обвинет во предметот Титаник 2 на СЈО, му се заканува казна затвор од три до 15 години поради потикнување на службено лице да го прекрши законот.

loading...
You might also like