Интерни анкети на СДСМ! Пендаровски со над 90 000 гласа ќе ја победи Силјановска уште во првиот круг

Loading...

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во првиот круг ќе води со предност од 8 до 10 % пред противкандидатката Гордана Силјановска Давкова и во вториот круг ќе влезе со предност од околу 90.000 гласови. Оваа информација ја објави Дојче Велеповикувајќи се на теренските анкети кои биле спроведени по барање на СДСМ, а кои ги добиле од партиски извори.

Според тие истражувања, гласовите на Албанците во првиот круг ќе се поделат помеѓу Пендаровски и Блерим Река, во вториот круг гласачите на Река во најголем број би гласале за Пендаровски, а дел би апстинирале. Околу 80% од гласачите на ДУИ се изјасниле со сигурност ќе гласаат за Пендаровски уште во првиот круг.

Loading...
You might also like