Гори едно од најголемите обележја на Париз Катедралата Нотр Дам

Loading...

Катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз, ја зафати пожар, потврдија градските власти.

Засега не е позната причината на пожарот, но се верува дека има врска со процесот на нејзино реновирање. Фотографиите објавени на социјалните мрежи покажуваат густ чад над 850 години старата катедрала.

Весникот „Монд“ објави дека пожарот избувнал во поткровјето, по што се проширил на големи делови од покривот.

loading...
You might also like