Вучиќ: Да не се лажеме, го изгубивме Косово

Loading...

Александар Вучиќ, во Српскиот парламент изјави дека, без никакви неизвесни услови дека треба да прифати дека ја изгубил контролата над Косово, и дека мора да бара компромис за нормализирање на врските со својата поранешна покраина, објави Ројтерс.

“Треба да признаеме дека сме поразени. Ја изгубивме територијата”, изјави Вучиќ пред парламентот на специјалната седница посветена на Косово.

“Не сакам да продолжам со лаги и измами. Јас им кажав на сите: Не постои српски авторитет во Косово, освен во болниците и училиштата “, рече тој.

Косово прогласи независност во 2008 година, скоро една деценија по воздушните напади на НАТО ја презеде контролата врз територијата од Белград, со што заврши бруталната операција од страна на српските безбедносни сили.

loading...
You might also like